Grand Lodge Officers

Wayne E. Christensen, Grand Master

GRAND LODGE OFFICERS
2020-2021

 

Elected

Wayne E. Christensen (13)   Grand Master
90 Christensen Rd, Newcastle, WY 82701-9509
Ph: (307) 746-2019 

Michael J. McGrady (1)  Deputy Grand Master
7528 Jessica Dr, Cheyenne, WY 82009-1165
Ph: (307) 421-8086

Matthew J. Ramey (7)   Senior Grand Warden
341 Trabing Rd, Buffalo, WY 82834-9650
Ph: (307) 217-0681

Thomas G. Needham (48)  Junior Grand Warden
PO Box 7565, Jackson, WY 83002-7565
Ph: (307) 739-9045

John F. Nunley III (11)   Grand Treasurer
2508 Sagebrush Ave, Cheyenne, WY 82009-4426
Ph: (307) 634-4054

Beynon St. John (2)  Grand Secretary
566 Cliff St, Lander, WY 82520-3236
Ph: (307) 330-6214 / grandsecretary@wyomingmasons.com

APPOINTED

Scott Kitchner (12)  Senior Grand Deacon
15 Fairway Dr, Rock Springs, WY 82901-3440
Ph: (307) 389-5671

Gregory K. Shiek (8)  Junior Grand Deacon
1807 Paintbrush Dr, Sheridan, WY 82801-6726
Ph: (307) 672-3599

Howard P. Hill (14) Senior Grand Steward
1569 Sky Top Rd, Cheyenne, WY 82009
Ph: (307) 630-6622

Ken Thorpe (8)  Junior Grand Steward
2227 E Brundage Ln, Sheridan, WY 82801-8541
Ph: (307) 751-1650

Christopher L. Martinez  (49)  Grand Lecturer
PO Box 196, Guernsey, WY 82214-0196
Ph: (307) 575-2012

Lynn D. Todd (13)  Grand Chaplain
74 14th St, Wheatland, WY 82201-3533
Ph: (307) 351-1760

Christopher P. Schroeder (48)  Grand Orator
PO Box 9193, Jackson, WY 83002-9193
Ph: (307) 413-2798

Jacob Z. Stetler (25)  Grand Marshal
PO Box 61, Shoshoni, WY 82649-0061
Ph: (307) 851-6465

Gary D. Skillern, PGM (54)  Grand Librarian
5513 Lawrence Ln, Cheyenne, WY 82009-3752
Ph: (307) 632-0491 

Mark S. Young (9,28)  Grand Historian
PO Box 2341, Gillette, WY 82717-2341
Ph: (307) 680-7277 

Luke L. Sherman (8)  Grand Organist
1125 Illinois Ave, Sheridan, WY 82801-5617
Ph: (307) 751-7071

Walter C. Christensen (13)  Grand Tyler
PO Box 580, Newcastle, WY 82701-0915
Ph: (307) 746-2421

 

DISTRICT LECTURERS

District No. 1: Albert (Syd) Martin (41) /  PO Box 55
Burns, WY 82053-0055 / (307) 630-8084
Lodges: 1, 11, 32, 41, 54 

 
District No. 2: Bradley D. Neumiller (56) / PO Box 1653
Mills, WY 82644-1653 / (307) 251-0891
Lodges: 3, 5, 14 

District No. 3: William T. Orvosh (4) / 457 Remington Dr
Evanston, WY 82930-9064 / (307) 799-7799
Lodges: 4, 6, 12, 33 

District No. 4: Bryan Compton (48) /  PO Box 10774
Jackson, WY 83002-0774 / (307) 733-3002
Lodges: 31, 47, 48 

 

District No. 5: David (Tom) Smith (17,28) / 441 US Hwy 20 N
Thermopolis, WY 82443-9474 / 307-921-9378
Lodges: 2, 25, 26, 53

Assistant: Jacob Stetler (25) /  PO Box 61
Shoshoni, WY / (307) 851-6465 

District No. 6: Weston Hubele (56) /  PO Box 1974
Mills, WY 82644-1974 / 307-921-8168
Lodges: 10, 15, 22, 42, 56 

District No. 7: Robert Melonuk (49) /  PO Box 61
Ft Laramie, WY 82212-0061 /  (307) 837-2940
Lodges: 16, 23, 24, 29, 49

District No. 8: Ray Leeman (9,44) / PO Box 564
Sundance, WY 82729-0564 /  (307) 521-7434
Lodges: 9, 13, 38, 44 

 

District No. 9: Spencer C. Morris (8) / 1777 Zuni Dr
Sheridan, WY 82801-5825 / (307) 751-0335
Lodges: 7, 8, 28, 43 

District No. 10: John Brooks (17) / 712 Amoretti
Thermopolis, WY 82443-3034 / (307) 921-9333
Lodges 17, 20

District No. 11: Bryan G. Baird (35) /  PO Box 153
Cowley, wy 82420-0153 / (307) 254-1399
Lodges 21, 30, 35